

Kui midagi on tundmatu, saadakse sellest sageli valesti aru. Seetõtu on palju väärarusaamu selle kohta, mis on põrandaküte ja kuidas see töötab. On aeg asjad selgeks rääkida. Näitame teile, kuidas see jätkusuutlik ja kulutõhus süsteem töötab ning miks see sobiks hästi teie koju.
Põrandakütte tüübid
Enne müütide kallale asumist vaatame kõigepealt, millised on erinevad põrandakütte tüübid.
Praegu on olemas kahte tüüpi põrandaküttesüsteeme: elektrilised süsteemid ja vee-põrandaküte, mis töötab sooja veega. Vee-põrandaküte jaguneb omakorda kaheks: kuiv süsteem ja märg süsteem ja nendevaheline erinevus seisneb torude paigutuses
Märgsüsteemide puhul on torud valatud tasanduskihti, kuivade süsteemide puhul aga paiknevad torud põrandalaudades ja toimivad soojusjuhtidena. Tavaliselt kasutatakse „märga“ vee-põrandakütet uusehitistes, samas kui kuiv süsteem ja elektriline põrandaküte sobivad kõige paremini renoveerimisprojektide jaoks.
Nüüd, kui tunnete natuke põrandakütte tehnilist külge, on aeg vaadelda seda ümbritsevaid väärarusaamu.

Müüt 1: põrandaküte on radiaatoritest palju kallim
On tõsi, et põrandakütte paigaldamise hind on 30% kallim kui traditsiooniliste radiaatorite paigaldamine. Kuid põrandaküte on investeering, mis tasub end pikas perspektiivis ära. Kuna süsteem on energiasäästlikum ja vajab vähem hooldust, on kasutajate energiaarved ja süsteemi üldkulud on palju väiksemad kui traditsiooniliste radiaatorite kasutamisel.
Müüt 2: põrandaküttega maja ei lähe kunagi soojaks
Kuigi on tõsi, et põrandaküte ei tooda nii palju soojust kui tavaline radiaator, tekitab see siiski piisavalt soojust, et luua mugav keskkond. Süsteem töötab soojuse ühtlaseks jaotamiseks kogu põrandapinnal, nii et ruumi temperatuur võib ulatuda kuni 25 °C-ni. Majaomanikud võivad termostaadi isegi paar kraadi madalamaks seada ja saavad olla kindlad, et soojus ei lähe kaotsi.


Müüt 3: põrandaküte on tehniliselt võttes elektriküte
Muidugi töötab elektriline põrandaküte elektriga, kuid hüdrosüsteem töötab sooja vee ja keskküttega. Samuti saab põrandaküttesüsteemi ühendada soojuspumbaga. Kuigi soojuspump vajab küll natuke elektrit, kasutab see ka taastuvenergiat. Kuna põrandaküte töötab pidevalt madalal temperatuuril, on soojuspumba lisamine süsteemi igati mõistlik valik.
Müüt 4: põrandaküttega läheb maja kütmiseks kauem aega, nii et temperatuur ei püsi kunagi ühtlasena
Elektriline põrandaküte töötab peaaegu sama kiiresti kui radiaatorid, kuid hüdrosüsteemid reageerivad natuke aeglasemalt. Kuid see ei tähenda, et peate külma käes kannatama. Oluline on leida viis, kuidas oma süsteemi nii seadistada, et see vastaks kõige paremini teie elustiilile ja hoiaks ruumide temperatuuri meeldival tasemel. Näiteks vesi-põrandakütte puhul saate seadeid muuta, kindlustamaks et toatemperatuur langeb öösel vaid kolm kraadi.


Müüt 5: põrandaküte paigaldatakse ainult põrandale
See võib olla natuke üllatav, kuid tegelikult saate põrandakütte paigaldada ka mujale kui põrandale. Selle saab paigaldada ka seintesse või lagedesse, et ruume veelgi kiiremini kütta. Üldiselt ei võta põrandaküte lisaruumi, nii et selle saab hästi integreerida igasse kaasaegsesse interjööri.
Müüt 6: põrandaküte paneb jalad paisuma
Põrandakütte algusaegadel võis toatemperatuur tõusta üle 35 °C ja kui see juhtus, võisid jalad paisuda. Kuid praeguste süsteemide korral selliseid olukordi enam ei esine, eriti kui teie maja on hästi soojustatud. Tegelikult saab põrandakütte ühendamisel soojuspumbaga kasutada seda süsteemi jahutamiseks, mis on lisaeelis kuumadel suvekuudel.


Müüt 7: põrandaküte on ebatervislik
Põrandaküte hoiab ära tolmuosakeste ringluse, mis võivad põhjustada allergiat või haigust. Majaomanike eelis selle süsteemi kasutamisel on ka paremat õhuniiskuse tase ja tervislikum tolmulestadest ning hallitusest vaba keskkond, mis on eriti kasulik allergia või hingamisteede vaevuste all kannatavatele inimestele.
Müüt 8: põrandakütet ei saa kasutada koos parketiga
Kui arvestada mõnda tegurit, saab põrandakütet ja parketti hõlpsasti koos kasutada. Kui kasutate stabiilset niiskusele vastupidavat puitu ja mitmekihilisi kuni 15 cm laiusi laudu, ei tohiks probleeme esineda!
