
Me ei saa värske õhuta elada. Seetõttu on välisõhu kvaliteedile juba mõnda aega pööratud erilist tähelepanu. Ja see on täiesti õige. Kuid meie kodude õhu kvaliteet on sama oluline! Aga meie kodu õhk ei pruugi olla nii hea, kui me arvame. Kuidas seda teada saada? Ja mida saab olukorra parandamiseks teha?
Kas veedate palju aega siseruumides?
Me kõik teeme seda. Eriti võrreldes mõnekümne aasta taguse ajaga, mil töötasime väljas põllul ja lapsed mängisid ikka veel suurema osa ajast tänavatel. Või võrreldes mõne soojema kliimaga riigiga, kus inimesed veedavad rohkem aega väljas. Veedame keskmiselt 80% ajast siseruumides: büroos, ostukeskuses, spordisaalis, kodus ja mujal.
Kuidas on siis lood meie sisekliimaga?
Sisekliima määrab selle, kuidas me end kodus tunneme. Õhukvaliteet mängib selles suurt rolli. Kõikides ruumides, kus puudub loomulik ventilatsioon, võib õhk olla saastunud. Õhk on siseruumides tihti 10 korda saastatum kui väljas. Siseõhu kvaliteedi hoolikaks ja täpseks mõõtmiseks peame aga appi kutsuma spetsialistid. Kuid mõistliku hinnangu saab anda vaid mõne asja põhjal.
Mis mõjutab siseõhu kvaliteeti?
Siseõhu kvaliteeti mõjutavad mitmed tegurid. Eriti olulised on ventilatsioon, õhuniiskus ja temperatuur. Samuti mõjutavad seda erinevad igapäevased tegevused, nagu söögitegemine, vannis või duši all käimine, pesu pesemine ja jah, isegi lihtsalt hingamine. Samuti mõjutavad seda materjalid, millest teie kodu on ehitatud, millega te oma kodu kütate, kui palju on lemmikloomi ja taimi, mis puhastusvahendeid kasutatate jms. Samuti on oluline tegur suitsetajate viibimine ruumides. Tubakasuits on väga kahjulik, kuna sisaldab vähemalt 4000 peent gaasilist osakest.
Halb siseõhu kvaliteet kahjustab teie tervist
Halval siseõhu kvaliteedil võib olla halb mõju tervisele. Sümptomid on alguses sageli ebamäärased ja muudavad igapäevase enesetunde halvemaks: tunnete end oma kehas halvasti, olete rohkem stressis, teil on keskendumisraskused, energiapuudus...
Kuid halb õhukvaliteet võib põhjustada ka tõsisemaid probleeme:
- peavalud
- uimasus
- iiveldus
- pikaajalised gripilaadsed sümptomid
- lämbumistunne
- nina, kurgu ja silmade ärritus
- südamepekslemine
- hingamisraskused
- astma süvenemine
See võib põhjustada isegi kroonilisi sümptomeid ja seisundeid. Saastunud siseõhk häirib rohkem teatud inimrühmi, nagu väikelapsed, vanemad inimesed, tundlike hingamisteedega inimesed ja kroonilise südamehaigusega patsiendid.
Ka liiga niiske õhk on kahjulik ning põhjustab kondenseerumist, ebameeldivat lõhna ja hallitust. Ventilatsioonivajadus ei ole alati märgatav ega nähtav. Isegi kui niiskust või hallitust ei esine, võib ruumis olla arvatust rohkem kahjulikke aineid, süsihappegaasi ja baktereid.
Ventilatsioon on ülioluline
Seetõttu on väga oluline hoida oma kodu alati hästi ventileerituna. Vanemates majades on ebatihedate seinte tõttu sageli „looduslik ventilatsioon“. Uutes kodudes on soojustus nii hea, et saastunud õhk pääseb vaevu välja. Akende avamine iga päev 10 minutiks hommikul ja õhtul on juba hea algus. Kuid see vahetab õhu ainult välja, mis parandab ainult osaliselt selle niiskustaset või õhukvaliteeti. Seetõttu ei ole see tõhus meede hallituse vastu võitlemiseks väikestes niššides.
Pidev ventilatsioon
Ventilatsioon peaks eelistatavalt olema pidev. Regulaarse ventilatsioonita ei saa saastunud siseõhk välja pääseda, eriti kui välisõhk on märkimisväärselt saastunud. Ventilatsioonisüsteem ei ole mingi tühine luksus.
Daikin pakub erinevaid soojuspumbalahendusi, mis lisaks ruumide tõhusale kütmisele ja jahutamisele ka niisutavad, kuivatavad ja desinfitseerivad õhku.