Skip to main content

Õhu konditsioneerimine: astma all kannatajatele – nende parim sõber

Suvi ei ole astma all kannatavatele inimestele just õnnistus. Keskkonnategurid, nagu niiskus ja temperatuurimuutused muudavad selle seisundi tihti tõsisemaks. Seega peaks neid tingimusi nii palju kui võimalik juhtima. Vastupidiselt levinud arvamusele, võib kliimaseade astma all kannatavatele inimestele tõeliselt abiks olla.

Astma põhjused

Astma täpsed põhjused ei ole teada, kuid seda seisundit mõjutavad mitmed tegurid, nagu pärilikkus, elustiil ja allergiad. Samuti mängib olulist rolli keskkond: linnastumine, õhusaaste ja halb siseruumide ventilatsioon muudavad sõmptomeid tõsisemaks ja võivad põhjustada astmat väikestel lastel. Lisaks sellele võivad mõned kindlad põhjused astmahoo esile kutsuda, kuigi need on erinevatel inimestel ja erinevatel aegadel erinevad. Täpsem teave

 • Allergiatega seotud põhjused: lestad, loomakõõm, hallitus, õietolm, loomsed valgud ja toidulisandid.
 • Allergiatega mitteseotud põhjused: suits, heitgaasid, värviaurud, parfüüm, pesuained, kriit, trükivärv, udu, temperatuurikõikumised, külm õhk. Need mõjutavad kõiki, kuid astma all kannatajad on nende suhtes seda tundlikumad.
 • Ka ravimid, füüsiline pingutus, stress, tugevad emotsioonid ja hüperventilatsioon kutsuvad tõenäoliselt esile astmahoo. Hingamisteede infektsioonid võivad seisundit ajutiselt halvendada.

Astma kontrolli all hoidmine

Astma all kannatavatel inimestel esinevad pigistustunne rinnus, hingamisraskused, pidev köha ja väsimus. Kuigi astmat ei ravita, saab seda seisundit väga tõhusalt kontrolli all hoida, kui vältida ülalmainitud stiimuleid. Seetõttu on soovitatav oma kodu põhjalikult õhutada ja puhastada, pöörates erilist tähelepanu magamistoale. Lisaks on oluline vältida kokkupuudet tubakasuitsuga (isegi passiivse tubakasuitsuga), piisavalt liikuda – muidugi juhul, kui keskkonnatingimused on selleks sobivad – ning tegeleda liigsest kehakaalust vabanemisega.

Astma ja suvekuumus

Nagu heinapalaviku puhulgi, süvendab kuumus astma sümptomeid. See on peamiselt tingitud suuremast õhuniiskuse tasemest ja sagedasemast tuule puudumisest, mis mõlemad tõstavad õietolmu taset õhus ja soodustavad suvise sudu teket.

Nõuanded

 • Hingamisteede limaskestade kuivuse vältimiseks juua palju vett. Lubatud on ka tomatimahl, piim, puljong ja puuviljamahl, kuid piirake alkoholi, tee või kohvi tarbimist.
 • Vältige tarbetut pingutust. Ärge tehke sporti temperatuuril üle 30 °C. Samuti vältige sudu, suitsu ja kõike, mis võib teie hingamisteid ärritada.
 • Vältige kuumust ja otsige jahedaid kohti. Pange aeg-ajalt kukla taha külm rätik, püsige varjus ja hoidke kodu jahedana.
 • Kui teie sümptomid süvenevad, võtke ühendust oma arstiga ja küsige, kas saate oma ravimiannuseid suurendada.
 • Kas teie laps põeb astmat? Ärge kunagi jätke teda üksi koju või kuuma ilmaga autosse.

Kliimaseade astma vastu võitlemiseks

Arvestades keskkonnategurite suurt tähtsust selle seisundi puhul, on kliimaseade või õhupuhasti astma all kannatavate inmeste jaoks hea abivahend. Need puhastavad õhu kahjulikest ainetest ning kliimaseade loob ka meeldivama temperatuuri – eeldusel, et süsteemi kasutatakse ja hooldatakse õigesti. Lisaks võite rakendada mõnesid konkreetseid meetmeid sõltuvalt põhjustest, mis teie astmahoogusid esile kutsuvad:

 • sobivaim õhuniiskuse tase on vahemikus 40–60%. Sümptomid süvenevad nii liiga kuivas kui ka liiga niiskes keskkonnas. Kui olete allergiline tolmulestade või hallitusseente suhtes, pidage meeles, et neile meeldib niiskus ja kuumus. Seevastu liiga kuiv õhk põhjustab pingetunnet ja vilistavat hingamist.
 • Jälgige, et sise- ja välistemperatuuri vahe ei oleks liiga suur ning et see ei ületaks viit kuni kaheksa kraadi. Suuremad erinevused võivad astma sümptomeid süvendada.
 • Valige õhupuhastiga kliimaseade või süsteem, mis suudab õhku niisutada ja kuivatada.
 • Laske oma kliimaseadet süsteemi optimaalse töö tagamiseks regulaarselt kontrollida.
kliimaseade ja astma

Seotud tooted

Lisateave

Kas vajate abi?

Lisateave

Kas vajate abi?

Lisateave

Kas vajate abi?

Kas vajate abi?